לעבוד במה שאנחנו אוהבים
15
- דצמבר
2019
Posted By : admin
לעבוד במה שאנחנו אוהבים

איתקה

אודיסאוס יצא מאיתקה, אי קטן בים היוני, למלחמת טרויה ולמסע שנמשך עשר שנים. במהלך המסע הוא חלם לשוב לאי ולאשתו פנלופה. אבל למרות שחלם כל הזמן על הבית הוא התעכב בדרך, עבר הרפתקאות וצבר ניסיון חיים רב. רק כשהגיע לאיתקה, הבין שאיתקה בעצם איננה מקום, אלא הדרך עצמה.

איתקה (קישור לשיר) מהווה סמל למטרות שלנו בחיים. ה"פרס" הוא לא ההגעה למטרה עצמה, אלא הניסיון שנצבור בדרך להשגת המטרה הזו.

ליהנות מהדרך – לעבוד במה שאנחנו אוהבים

השיר המופלא של קונסטנדינוס קוואפיס על איתקה, שנכתב לפני יותר מ- 100 שנה, תלוי אצלי על הקיר, בכל מקום אליו אני מגיעה, בית או עבודה. הוא מהווה תזכורת לכך שלא המטרה היא מה שחשוב, אלא הדרך אליה. מזמן החלטתי שאני לא רוצה לחיות את החיים בהמתנה לכל מיני דברים שיקרו. אני רוצה להבחין ברסיסי האושר שפזורים לאורך היום והשבוע שלי ולא לחכות להגשמת חלום נפלא שממתין לי בסוף הדרך, ולסבול כל הדרך הזו.

 

מי שמחליט להיות עצמאי כדי להגשים חלום ולעבוד במה שהוא אוהב, עשוי להתאכזב לעיתים כשהוא מגלה שעצמאים צריכים גם להתעסק בהרבה דברים שלא קשורים במטרה הזו. מעטים הם אלו שהופכים להיות עצמאים כדי להוציא חשבוניות ללקוחות, להכין תכנית אסטרטגית, לשלם מיסים ולשווק את עצמם.

 

הסטטיסטיקה היא שמעל 40 אלף עסקים קטנים ובינוניים נסגרים מדי שנה בישראל. אחת הסיבות הבולטות לסגירה של עסקים קטנים היא חוסר ידע וחוסר תכנית עסקית. קשה מאוד לפתוח עסק חדש ופשוט "לזרום". העובדה שאתם מלאי תשוקה למוצר או השירות שאתם מוכרים, לא מספיקה כדי להפוך את העסק שלכם למצליח.

למה עסקים נסגרים?

מי שפותח עסק מאוד מרוכז בתחילת הדרך בפיתוח של המוצר/שירות שלו. מתעסקים בהקמת דף עסקי ברשתות חברתיות, בניית חנות און ליין, עיצוב לוגו, כרטיסי ביקור ועוד. אבל אם אין מאחורי כל אלו תכנית מסודרת, נמצא עצמנו בשלב מסוים תוהים איך הכל מתחבר, למה אין לנו מספיק לקוחות ואיפה טעינו בדרך. גם מי ששמע דיבורים בכל מיני קבוצות פייסבוק על מיתוג, תכנית עסקית, ניתוח קהלי יעד, משפך שיווקי וקידום אורגני וממומן, לא יודע בדר"כ מה לעשות עם כל המידע הזה, מנסה לקרוא ולצפות בסרטונים חינמיים ומנסה לעשות הכל לבד. יש אנשים שזה מצליח להם ויש אנשים שזה ממרר להם את החיים ולא מניב תוצאות.

 

לעבוד במה שאנחנו אוהבים ולנהל עסק מצליח

אז מה עושים?

  • אל תפחדו לבקש עזרה. אם יש לכם חברים שיכולים לעזור לכם – נפלא. ודאו שהם מחויבים לתהליך ולא מסתפקים בזריקת עיצה פה ושם.
  • היעזרו ברו"ח לצורך טיפול בנושאים הכספיים.
  • הכינו תכנית עסקית – בידקו אם מתאים לכם להיעזר בקורסים דיגיטלים וסדנאות. לא תמיד זה עוזר, כי לעיתים צריך לשבת פנים מול פנים עם יועץ ולעבור איתו את התהליך. היתרון של יועץ עסקי הוא שהוא ילך איתכם יד ביד, יוודא שלא החלקתם פינות, יכין לכם תכנית עסקית, יעזור בכל שלב.
  • עיבדו עם אסטרטגיה שיווקית – אם אתם לא מסתדרים עם זה לבד, בקשו עזרה ממי שזו המומחיות שלו. כמו בהרבה דברים, גם כאן הזול מתברר בסופו של דבר כיקר. אם תנסו לעשות פרסום ממומן בלי להגדיר מטרות ולדעת איך בדיוק אתם משיגים את המטרות האלו, הכסף יתבזבז ולא תשיגו כלום.
  • אין תחליף לעבודה עם תכנית מסודרת שקודם כל תעשה לכם סדר בראש ואח"כ גם תעשה סדר בעסק עצמו. כשהכל כתוב לכם במסמך, אתם יכולים לחזור אליו בכל פעם בה יש לכם התלבטות לגבי הצעד הבא.

 

ספרו לי איזה משימות מעיקות עליכם בעסק ומה הייתם רוצים שמישהו אחר יבצע עבורכם.