לחשב מסלול מחדש
30
- מאי
2020
Posted By : admin
לחשב מסלול מחדש

לפני שנה וקצת מצאתי עצמי בנקודה בחיים בה התלבטתי בקשר לעתידי המקצועי.

בשנתיים וחצי שלפני כן עסקתי בניהול פרוייקטים באינטרנט. לפני כן הייתי סמנכ"לית מוצר בחברת סטארטאפ. הייתי כל כך עייפה ומרוקנת שלקח לי 3 חודשים עד שהייתי מסוגלת להתחיל לחשוב על מה אני רוצה לעשות בעתיד. לא רציתי לעבוד שוב בתפקיד שמרוקן אותי מאנרגיות ולא משאיר לי כוחות לעשות משהו אחר מלבד העבודה. ידעתי גם שאני רוצה משהו חדש ולא אחד התפקידים שכבר עשיתי.

אבל מה רציתי לעשות? לא היתה לי תשובה לשאלה הזו. הייתי צריכה לחשב מסלול מחדש.

התחלתי לחקור וללמוד על שיטות שיעזרו לי להמציא עצמי מחדש ולחשב את המסלול שלי מכאן ואילך.

 

לחשב מסלול מחדש – למה עכשיו ומה הקשר לקורונה?

בשבועות האחרונים, בגלל משבר הקורונה ובסיוע העובדה שאנשים היו בבית, היה להם זמן להביט על החיים שלהם בצורה רחבה יותר ולשאול שאלות. העצירה הכפויה בחיים גרמה לרבים לחשוב שהם לא רוצים לעלות שוב על הרכבת הדוהרת.  מצא חן בעיניהם להאט, להתכנס פנימה, להיות יותר עם המשפחה הגרעינית, להסתפק במועט ולנוח ממסע הרכישות האינסופי שאפיין את החיים של רובנו.

אני פוגשת עוד ועוד אנשים שמרגישים צורך לחשב מסלול מחדש. השאלות שלהם החזירו אותי לתהליך שעברתי.

 

בניגוד לתהליך בחירת מקצוע שעושים אנשים צעירים בתחילת דרכם, דוקא לאנשים מבוגרים עם ניסיון יש יתרון. הם יודעים יותר טוב במה הם טובים ומה ההעדפות שלהם. אבל היזהרו לא להיצמד לעבר ולכבול את עצמכם בהנחות מוטעות ובמגבלות שהטלתם על עצמכם כל החיים.

 

הנה כמה כלים שיעזרו לכם בזה:

 

לפני הכל הגדרתי את הגבולות שלי ומה התנאים שעליהם לא אוותר. כתבתי לעצמי רשימה של איך אני רוצה שהיום שלי ייראה, כמה שעות אני רוצה לעבוד, מה ההכנסה שארצה ועוד. הרשימה הזו עמדה לנגד עיני בכל השנה האחרונה ומדי פעם חזרתי אליה ועדכנתי אותה, בהתאם לתובנות ולתחושות שהשתנו אצלי.

 

מבחן חוזקות VIA

הדבר הבא שעשיתי היה את מבחן VIA שעוזר לגלות את החוזקות שלנו. המבחן מורכב מסדרת שאלות סגורות, עם 5 אפשרויות לתשובה. לוקח כרגע שעה לענות עליהן. מהניסיון שלי, לא מספיק אם עשיתם את המבחן הזה בעבר, כי התוצאות של המבחן הזה יכולות להשתנות, גם אם השינויים הם לא דרמטיים. במקרה שלי, עשיתי את המבחן שלוש פעמים בהפרש של שנה וחצי וחמש החוזקות הכי גדולות שלי לא השתנו הרבה, אבל בפעם האחרונה נוספה לחמשת החוזקות התכונה של "הכרת תודה" וזה באמת משהו שעבדתי עליו הרבה בתקופה הזו. לכן, גם אם כבר ביצעתם את המבחן הזה בעבר, אני מציעה לכם לחזור עליו.

שימו לב שהאתר באנגלית, אבל בהרשמה אתם יכולים להחליף שפה ולבחור בעברית ואז כל השאלות והתשובות יהיו בעברית. קחו את הזמן וענו בכנות על השאלות. אין טעם לרמות. רק אתם תראו את התשובות והמטרה פה היא לא להצטיין, אלא להציף את התכונות הטובות ביותר שלכם, כדי להשתמש בתוצאות בבחירת העיסוק העתידי שלכם.

מבחן חוזקות VIA

 

"לכל אדם יש שביל"

עוד צעד שעשיתי היה קריאת הספר "לכל אדם יש שביל" של ד"ר ארניה יפה. בספר היא מתארת סיפורי מקרה דרכם היא מלמדת על מקורות הקושי של האנשים בבחירת הקריירה ובדרכם בחיים ודרך ההתמודדות איתם. הספר איפשר לי להביט בפרספקטיבה על הדרך שעשיתי ולקחת מכל סיפור משהו שיכולתי ללמוד על עצמי.

דבר נוסף שד"ר יפה עושה בספר, הוא החיבור בין בחירות הקריירה שלנו לבין בחירות הקריירה של הורינו ואבותיהם. אף פעם לא חשבתי על זה מנקודת המבט הזו, אבל פתאום גיליתי שהעובדה שכל החיים התרחקתי מנושא השיווק ואיכשהו תמיד נזרקתי לשם שוב ושוב, קשור בעיסוק של אבי, שסיפרתי עליו כבר בפוסט של ט"ו בשבט.

 

מלבד הספר הזה, יש המון מידע באינטרנט על נושא של בחירת מקצוע ואני ממליצה לחקור קצת, לראות סרטונים ביוטיוב ולשמוע מה יש למומחים להגיד.

 

איקיגאי

הצעד המשמעותי ביותר בתהליך היה כששמעתי על "איקיגאי". מונח יפני שמשמעותו "הסיבה להיות ולחיות" – הסיבה לרצות לקום בבוקר, ליהנות מהעיסוק שלכם ולסיים את היום מלאי סיפוק.

 

כדי למצוא את האיקיגאי שלכם, עליכם לענות על 4 שאלות:

 1. מה אני אוהב.ת לעשות?
 2. במה אני טוב.ה?
 3. מה העולם צריך?
 4. ממה אני יכול.ה להרוויח כסף?

 

העיסוק שנמצא במקום בו עניתם על כל השאלות האלו בחיוב, הוא האיקיגאי שלכם.

ברוח "העולם החדש", אל תנסו לבחור עיסוק אחד בלבד, אם אתם מגלים שיש כמה דברים שעונים על כל הדרישות. עד כמה שאנחנו מתקשים לפעמים למצוא אפילו דבר אחד, יש אפשרות שתגלו שאתם יכולים לעשות "גם וגם" ולחלק את זמנכם בין שתי תשוקות או יותר.

 

איקיגאי

 

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לענות על השאלות ולחשב מסלול מחדש:

 1. היו כנים עם עצמכם. כשאתם כותבים במה אתם טובים, אל תכתבו מה שהייתם רוצים להיות טובים בו, אלא באמת מה שאתם יודעים שאתם טובים בו. השאלון של VIA יעזור לכם בזה.
 2. היעזרו בחברים – שתפו אותם בהתלבטות, שימעו מהם במה הם חושבים שאתם טובים. יתכן שתופתעו מהתשובות ותגלו על עצמכם דברים חדשים.
 3. כשאתם עונים על השאלה הראשונה, חיזרו אחורה – שאלו את עצמכם מה רציתם לעשות כשהייתם ילדים, על מה חלמתם שתעשו, מה רציתם לעשות ומעולם לא העזתם אפילו לבטא במילים.
 4. נסו דברים חדשים – דרך התנסויות חדשות אתם יכולים לגלות דברים שמלהיבים אתכם ואפילו לא הכרתם לפני כן.
 5. קיראו הרבה ובידקו במה אנשים מתעניינים, מה מטריד אותם ומה יוכל לעזור להם. דרך זה תלמדו ממה אתם יכולים להרוויח כסף. אולי יעלו לכם רעיונות חדשים או תגלו עיסוקים שלא היו פעם ונוצרו בעקבות חידושים שונים או מצבים, כמו משבר הקורונה.
 6. חישבו על דברים שאתם יודעים שחסרים או בעיות בלתי פתורות. לאו דוקא בעיות ברומו של עולם, אלא בחיי היום יום שלכם. בדר"כ זו הדרך בה יזמים מתחילים – ע"י רצון לפתור משהו קטן לכאורה.
 7. הכי חשוב – בידקו עם עצמכם: מה נותן לכם משמעות. מהם הדברים שגורמים לכם להישען אחורה בסיפוק בסופו של יום עבודה. הדברים שכשאתם עוסקים בהם אתם מרוכזים, מתנתקים מכל הפרעה חיצונית ולא שמים לב לזמן שעובר.

 

 

אתם לא לבד!

קשה לעשות לבד את התהליך של לחשוב מסלול מחדש, אני יודעת. אשמח לעזור לכם בתהליך הזה, תוך שימוש בכלים שתארתי ובכלים נוספים, כל אחד על פי צרכיו. כאשר עושים זאת בליווי מקצועי, התהליך מהיר ויעיל. התוצאות אליהן אני מגיעה עם לקוחותי מפתיעות. לפעמים התשובה היתה ממש מול העיניים, אבל היה צריך לצאת מהמסגרת כדי לראות אותה. בפעמים אחרות אנחנו מגלים שהחלומות שאפילו לא העזנו לבטא במילים, נמצאים בהישג יד.

דברו איתי