להמציא את עצמי מחדש
04
- נובמבר
2020
Posted By : admin
להמציא את עצמי מחדש

אוקי, העולם משתנה וצריך להסתגל, אבל אין לי מושג: מה אני צריכה לעשות כדי להמציא את עצמי מחדש?

 

גם אתם נתקלים בשאלה הזו מסביבכם?

אולי לקח לכם זמן להפנים את העובדה שכבר לא נחזור למה שהיה ושחשוב להסתגל, אבל עדיין לרובנו לא ברור מה זה אומר ואיך זה ישפיע עלינו. קשה מאוד לצאת מהמסגרת ולחשוב בצורה מקורית ויצירתית על תחומים חדשים שיעניינו אותנו ויתאימו לעולם החדש.

מה אני צריכה לעשות כדי להמציא את עצמי מחדש?

השאלה הזו עולה לעיתים קרובות כשאני מתחילה לעבוד עם לקוחות חדשים שמחפשים את הדרך הנכונה להם. לבד קשה מאוד לעשות את זה, אבל בשניים עולים רעיונות טובים. עצם זה שמדברים על הבעיה ומסבירים אותה למישהו אחר, מחייב לחשוב עליה בצורה קצת אחרת ולשים לב לפרטים חדשים. אני כותבת את כל מה שעולה בשיחה, גם אם במבט ראשון נראה שאלו סתם רעיונות לא ישימים ולא מתאימים.

יש לנו נטיה לפחד לבטא בקול רם את החלומות שלנו, אבל אני מעודדת את האנשים שאני מלווה לא לבטל כלום מראש. מעבר להקשבה, זה גם עוזר בחשיבה על כיוונים שלבד לא מגיעים אליהם, בגלל שאנחנו שבויים בדפוסים ישנים.

אחרי שיש רשימת רעיונות, מתחילים לעבור עליהם אחד, לשקול יתרונות וחסרונות, לדרג את האפשרויות ולבדוק מה נדרש כדי להפוך את הרעיון לתכנית פעולה.

אתם לא עובדים עם יועץ עסקי או מאמן? נסו לשתף ולהתייעץ עם מישהו אחר.

 

מה עוזר לעודד חשיבה יצירתית?

  1. כמה פעמים עלו לכם רעיונות טובים בזמן נהיגה, ספורט או במקלחת? יש לנו נטיה להיות יותר יצירתיים דוקא כשאנחנו לא מתאמצים למצוא את הרעיונות. קחו הפסקה, צאו לאוויר, עשו פעילות. ההפסקות האלו מרעננות ומעודדות חשיבה יצירתית. רק אל תשכחו לתעד כל רעיון ומחשבה שעולים בדעתכם. הכי פשוט ליצור רשימה באחת מאפליקציות הפתקים בטלפון ולחזור אליה אח"כ בבית.
  2. אל תפסיקו ללמוד דברים חדשים. כשאנחנו לומדים המוח מתפתח, כי הלמידה דורשת מאיתנו לבצע פעולות חדשות, לעבד מידע חדש וללמוד פתרונות חדשים. דוקא למידה בתחומים שלא קשורים בעבודה, יכולה בסופו של דבר לעזור לכם לחשוב על רעיונות מקוריים ויצירתיים יותר. גם אם אתם לא לומדים במסגרת מסודרת, אפשר לצרוך מידע בהרבה דרכים אחרות – הרצאות, פודקאסטים, קריאה וכו'.
  3. עיפרון ודף – אנחנו יותר יצירתיים דוקא לא מול המחשב או הטלפון. כיתבו, שרטטו, ציירו – ציור של הבעיה או הרעיון מאפשר לנו להביט על הנושא מנקודת מבט חדשה וזה בדיוק מה שאנחנו מחפשים. גם אם אתם לא יכולים לצייר, כיתבו במילים, ציירו מפת זיכרון, הכניסו רעיונות לעיגולים וחפשו את נקודות ההשקה (זוכרים את הפוסט שלי על שיטת איקיגאי המצוינת?)

 

לסיכום: יצירתיות היא אף פעם לא תוצאה של לחץ וחרדה. צרו לעצמכם את התנאים האופטימליים והיו סבלניים – הרעיונות יגיעו.