חשיבה יצירתית – לחשוב מחוץ לקופסא
31
- מרץ
2020
Posted By : admin
חשיבה יצירתית – לחשוב מחוץ לקופסא

מחפשים רעיונות חדשים מה לעשות בעולם שמשתנה לנגד עינינו?

מדברים על כך שצריך להיות יצירתיים ולחשוב מחוץ לקופסא, אבל איך עושים את זה?

אתם לא לבד בבעיה הזו. כולם שוברים את הראש, מתאמצים להיות יצירתיים ולהעלות רעיונות. ברוב המקרים, התחושה היא שאנחנו מסתובבים סביב הזנב של עצמנו.

 

למה כל כך קשה לחשוב מחוץ לקופסא?

רוב הזמן המוח שלנו עובד על אוטומט. יש לנו דפוסים שאנחנו חוזרים עליהם שוב ושוב. כשיש לנו אתגר וצריך לפתור בעיה, אנחנו מחפשים פתרונות על סמך ניסיון העבר שלנו, כלומר חוזרים שוב ושוב על אותם דפוסים. יש לנו במוח מאגרים של פתרונות לבעיות שונות, וכל מה שאנחנו צריכים לעשות, זה לשלוף את הפתרון המתאים לבעיה. כשאין לנו פתרון מוכן לבעיה, אנחנו מחפשים במאגר את הפתרון הכי קרוב לבעיה שיש לנו, גם אם הוא לא מתאים בדיוק לבעיה. הדפוס הזה חוסם חשיבה יצירתית.

אלברט איינשטיין אמר: "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה כשיצרנו אותן".

 

מה עוזר לעודד חשיבה יצירתית?

טיפ #1

רעיונות חדשים מגיעים בדרך כלל בהפתעה, ולא כשאנחנו מתאמצים למצוא אותם. הרעיונות הכי טובים שלנו מתגלים כשאנחנו מתעוררים איתם מהשינה, כשאנחנו מתקלחים, כשאנחנו עוסקים בדבר אחר לגמרי. ולכן באופן טבעי העיצה הראשונה לחשיבה מחוץ לקופסא היא לקחת הפסקות ולעשות פעילות גופנית. ההפסקות מרעננות ומעודדות חשיבה יצירתית.

 

טיפ #2

לימדו דברים חדשים. למידה של נושאים חדשים מפתחת את המוח, מכיוון שהיא דורשת מאיתנו לבצע פעולות חדשות, לעבד מידע חדש וללמוד פתרונות חדשים.

גם אם אתם לא לומדים, קריאה מרובה, צפיה בהרצאות ושמיעת פודקאסטים יעזרו לכם לעודד את היצירתיות.

 

טיפ #3

ציירו את הבעיה. ציור מאפשר לנו להביט על הבעיה מנקודת מבט חדשה וזה בדיוק מה שעוזר לנו במציאת פתרון. בנוסף לכך, הציור מחייב אותנו לשים לב ולחשוב על כל הפרטים.

גם כשהבעיה היא לא משהו מוחשי שאפשר לצייר אותו, יעזור לכם אם תכתבו אותה במילים, תציירו מפות זכרון, תכניסו רעיונות לתוך עיגולים ותחפשו את נקודות ההשקה.

 

טיפ #4

שתפו אנשים בבעיה שלכם. התייעצו איתם. יש לזה כמה יתרונות: א. עצם זה שאתם מדברים על הבעיה ומסבירים אותה למישהו אחר, מחייב אתכם לחשוב עליה בצורה קצת אחרת ולשים לב לפרטים שהתעלמתם מהם עד עכשיו. ב. לכל אחד יש את זווית הראיה שלו ומסלולי החשיבה שלו וכך תוכלו להיחשף לרעיונות חדשים.

כדי שההתיעצות עם אחרים תצליח, אתם צריכים לבוא עם ראש פתוח ולהקשיב, גם כשנראה לכם שמי שאתם מדברים איתו לא יודע כלום על הבעיה שלכם. דוקא ממנו יכול לבוא הפתרון אותו אתם מחפשים. זה לא משנה אם הוא פחות משכיל, יותר צעיר או פחות מבריק מכם. תקשיבו ואל תשפטו!

 

עזרה בחשיבה יצירתית

צריכים עזרה בהעלאת רעיונות חדשים? מוזמנים ליצור איתי קשר ובשיחת טלפון קצרה בעלות נמוכה אתן לכם שפע רעיונות שלא חשבתם עליהם.