הצבת מטרות
25
- דצמבר
2019
Posted By : admin
הצבת מטרות

בתחילת כל שנה אני מכינה לי רשימת מטרות להשיג בשנה הקרובה. חלק מהן מטרות קלות לביצוע שצריך רק להחליט לעשות. חלקן מורכבות יותר ואפילו מקוטלגות אצלי במחלקת החלומות. אבל מה שלמדתי מניהול הרשימה הזו הוא שברגע שהעליתי את הרשימה על הכתב, היא הופכת אצלי מחלומות למשימות. כשאני מסתכלת בסוף השנה על הרשימה, אני מגלה שרובן המוחלט הושגו.

השיטה של כתיבת מטרות היא לא המצאה שלי. כתיבה של המטרות מחייבת אותנו לנסח את המטרות בצורה ברורה. זו הסיבה שאנשים רבים מכינים לוח חזון עם המטרות שלהם. הצורך לתאר את המטרה בצורה ויזואלית מחייב אותם לחשוב עליה בצורה מפורטת ולהפוך רצון מעורפל לתכנית שניתנת לביצוע. סיבה נוספת היא שכתיבת המטרות שלנו מחייבת אותנו לחתום על חוזה עם עצמנו.

הצבת מטרות היא אחד המאפיינים של אנשים מצליחים. מחקרים מראים שאנשים אלו יודעים בדיוק מה הם רוצים. הדיוק הזה מאפשר להם להשיג את המטרות ולהיות ממוקדים.

אמנם התייחסתי בפתיחת דברי להצבת מטרות לשנה החדשה, אבל הצבת מטרות לא מוגבלת לטווח זמן של שנה. יש מטרות שנרצה להציב לשבוע או החודש הקרוב ויש מטרות שנרצה להגשים ב- 10 השנים הבאות או עד שנגיע לגיל מסוים וכו'.

איך מכינים רשימת מטרות?

  • כיתבו את המטרה בצורה מפורטת ככל האפשר. ציינו למה אתם רוצים להגשים אותה, מה נדרש כדי שזה יקרה, במי צריך להיעזר אם אינכם יכולים לבצע אותה לבד ומתי או תוך כמה זמן אתם רוצים להגשים אותה.
  • אם מדובר במטרה גדולה, פרקו אותה למשימות משנה עם מועדים מפורטים. לדוגמה, אם המטרה שלכם היא לרוץ מרתון, מטרת משנה יכולה להיות "לרוץ 10 ק"מ תוך שלושה חודשים".
  • פרקו את משימות המשנה לפעולות שניתן להכניס ליומן ולבצע. כך תהיו פרודוקטיביים ותוכלו לראות איך אתם מתקדמים לקראת הגשמת המטרה הסופית.
  • אל תאבדו אחיזה במציאות. אם המטרה לא ריאלית, או שהיא תלויה בגורמים או אנשים אחרים שאין לכם שליטה עליהם, אתם עלולים להרגיש כשלון וחוסר בטחון אם המטרה לא תושג. נסחו את המטרה בצורה שתתייחס למאמץ ולפעולות שיבוצעו על ידיכם ולא במונחים של תוצאה שלא תלויה בכם. אתם רוצים לזכות בפרס נובל? התחילו בצעדים קטנים – קיבעו מטרות של לימודים, פרסום מחקרים וכו'. אלו מטרות ברות ביצוע שיהפכו את המטרה הסופית לישימה, אף שלא יוכלו להבטיח את השגתה.
  • כיתבו רק מטרות שאתם באמת רוצים להשיג. אין טעם ליצור רשימת חלומות שאתם לא באמת משתוקקים להם.
  • הציבו את הרשימה במקום בו תוכלו לחזור, לקרוא, לעדכן אם יש צורך. רשימה שתיזנח ותיבדק שוב רק עוד שנה לא תהיה אפקטיבית.
  • אימרו בקול מה החלום שלכם. החשיפה תעזור לכם להתחייב לביצוע ואולי גם תרוויחו בדרך אנשים טובים שיעזרו לכם להגשים את החלומות שלכם.

ואם אחזור לסיום לרשימת המטרות שלי, כבר הרבה שנים הופיעה ברשימת החלומות שלי המטרה לראות את הזוהר הצפוני. בדרך להגשמת המטרה קראתי, למדתי ושוחחתי עם חברים. בעוד חודשיים אהיה בדרכי לחוג הקוטב הצפוני להגשים את החלום. עכשיו רק נשאר לקוות שגם השמיים ישתפו פעולה עם מזג אוויר נקי מעננים ופעילות חשמלית של השמש.

מה המטרות שלכם? הכינו רשימה והתחילו להגשים!

לקריאת תכנים נוספים בנושא הכנסו לקישור