בלת"מ בחיים ובעבודה
07
- דצמבר
2020
Posted By : ihelp
בלת"מ בחיים ובעבודה

את העסק שלי פתחתי פחות מחצי שנה לפני פרוץ הקורונה. הסגר הראשון תפס אותי בשבועות הכי טובים שלי מבחינת העבודה – צברתי בטחון, הגיעו לקוחות חדשים והיו לי המון רעיונות לחודשים הבאים. נשמע מוכר? כמובן. אני לא היחידה שהקורונה תפסה אותה באמצע החיים ושינתה הכל. משבר הקורונה מהווה סוג של בלת"מ (בלת"מ = בלתי מתוכנן) ענק בחיים של כולנו, אבל גם בלי משבר עולמי כזה, לא חסרים אירועים לא מתוכננים שמשבשים לנו את התכניות ומחייבים אותנו לבצע התאמות ושינויים.

כמנהלת פרויקטים בעברי, רוב הזמן שלי הושקע בהכנה, מניעה והתמודדות עם בלת"מים.

 

יש אירועים שאפשר להמנע מהם ויש אירועים שהם מעבר לשליטתנו , אבל נוכל להתכונן אליהם ולהתמודד איתם בצורה טובה יותר מאחרים.

 

איך מתכוננים לבלת"מ?

  1. צאו מנקודת הנחה שתמיד יהיו בלת"מים ושריינו עבורם זמן – גם בתכנון שלכם קדימה וגם ביום-יום. אם תשאירו כל יום זמן של כשעה עד שעה וחצי לא מתוכננים, תוכלו להתמודד עם רוב ההפרעות הלא צפויות בלי לשבש את הלו"ז שלכם.
  2. בעיות טכניות וטכנולוגיות – חלק גדול מהבלת"מים בהם אנחנו נתקלים הם כאלו שאפשר להיערך להם מראש: דאגו שיהיה לכם תמיד גיבוי הן למחשב והן לטלפון והיעזרו באוטומציות כדי שהגיבוי יהיה עדכני, היערכו למצבים בהם תהיה הפסקת חשמל או תקלה באינטרנט, כך שתוכלו לעבוד ממקום אחר, שימרו באנשי הקשר שלכם טלפון של טכנאי מחשבים טוב.
  3. אל תשימו את כל הביצים בסל אחד – אל תהיו תלויים בפרנסה שלכם בלקוח אחד בלבד. דברים קורים. אף אחד לא יכול להבטיח לכם שהלקוח הזה יעבוד איתכם לנצח. תמיד כדאי לפזר סיכונים ע"י עבודה עם מספר לקוחות גדול ככל שניתן.
  4. חיסכו כסף ודאגו שיהיה לכם תמיד סכום של לפחות שתי משכורות לימים קשים בהם לא תהיה לכם הכנסה כלל או שהיא תצטמצם.
  5. פתחו את שריר החוסן – אם תיכנסו ללחץ מכל בלת"מ, תקשו על עצמכם ותקטינו את היכולת שלכם להתמודד. קחו בחשבון שתמיד יהיו בלת"מים ואל תתנו להם לערער אתכם. שננו לעצמכם שאתם עושים מה שאפשר, שבלת"מים הם חלק מהחיים ושאתם נערכתם אליהם כמיטב יכולתכם.
  6. לימדו מהניסיון – כל פעם שקורה משהו לא צפוי שמשבש לכם את התוכניות, שאלו את עצמכם איך הייתם יכולים להיערך יותר טוב וישמו את התובנות האלו, כדי להימנע בעתיד מאותו בלת"מ.

 

בהצלחה ואל תשכחו מה ג'ון לנון כתב בשיר "ילד יפה": החיים זה מה שקורה בזמן שאתה עסוק בלתכנן תוכניות אחרות.