ביקורת בונה מול ביקורת הורסת
02
- ספטמבר
2020
Posted By : admin
ביקורת בונה מול ביקורת הורסת

ביקורת בונה וביקורת הורסת יכולות להיות אצלנו פנימה במחשבות שלנו ויכולות להיות חיצוניות מהסובבים אותנו. בשני המקרים יש גבול דק בין ביקורת שהיא מועילה ומקדמת לבין ביקורת הרסנית. כאשר אנחנו מלקים את עצמנו ומאשימים את עצמנו בכישלונות, אנחנו גורמים לירידה במוטיבציה, תחושות קשות ואף דיכאון.

 

מה מאפיין ביקורת בונה?

בביקורת בונה המטרה היא ללמוד, לאפשר צמיחה ולהביא לשיפור בהתנהגות או התנהלות. היא לעולם לא תאמר בטון קשה ומאשים ותתייחס רק למעשה הספציפי ולא לתכונות אופי. לדוגמה, היא תתייחס לפרויקט מסוים שלא הסתיים בזמן אבל לא תאשים בסגנון "אתה תמיד מאחר בכל דבר…"

ביקורת בונה תינתן בהרבה רגישות, תשמור על הכבוד העצמי של מקבל הביקורת והיא לא נעשית לצורך "פריקה" של נותן הביקורת. כאשר היא נעשית בצורה נכונה, האדם שמקבל את הביקורת ישמח על הכנות והשיתוף ולא יפגע.

 

איך הביקורת העצמית באה לידי ביטוי אצל בעלי עסקים?

בשלבים הראשונים של הקמת עסק חדש, אנחנו נמצאים בתהליך של בחינה ולמידה. באופן טבעי, אנחנו יכולים להרגיש שאנחנו לא מספיק טובים. אבל צריך לזכור שתמיד נוכל למצוא מישהו שעושה את זה טוב יותר. גם אחרי שכבר יהיה לנו הרבה ניסיון ונחווה הצלחות. זו לא סיבה לא לעשות ולהרים ידיים.

יש כמה דברים שנוכל לעשות, כדי לא להיכנס ללופ של הלקאה עצמית:

  • האמינו בפוטנציאל שלכם, ביכולת להשתפר, ביכולת להתמודד גם עם מצבים בהם אנתם לא מרגישים בטוחים ב- 100%
  • אל תנסו להיות פרפקציוניסטים. האויב של הטוב הוא הטוב ביותר.
  • הימנעו מהשוואות – זיכאו שהדשא אצל השכן נראה תמיד ירוק יותר ובמיוחד בעידן הרשתות החברתיות, בו אנשים מציגים רק את ההצלחות והשמחות שלהם.
  • לימדו והשתפרו כל הזמן. ידע הוא כוח והוא יגדיל את הבטחון שלכם במה שאתם עושים.
  • אל תפחדו לנסות. הלמידה שלנו לא נקנית ברצף של נצחונות אלא דוקא מהכשלונות ומהבנה מה לא עבד לנו ואיך נצטרך לנהוג בהמשך, כדי להצליח יותר.
  • זיכרו לחגוג הצלחות, גם כשהן קטנות. יש לנו נטיה לשים לב לדברים השליליים דוקא, אבל לאורך הדרך אנחנו גם חווים נצחונות קטנים וגדולים. תנו לעצמכם תפיחה על השכם ושימחו בנצחונות האלו.
  • הימנעו מחשיבה חוזרת שוב ושוב על דברים שאתם פוחדים או חוששים מהם. נסו להחליף את המחשבות האלה במחשבות על הצלחות ודברים טובים שקורים לכם.
  • הפגינו חמלה, סובלנות ואהבה לעצמכם כפי שהייתם מתנהגים כלפי אחרים.