אפקט פיגמליון – הנבואה המגשימה את עצמה
05
- אוקטובר
2020
Posted By : admin
אפקט פיגמליון – הנבואה המגשימה את עצמה

בילדותי, הייתי בחרדה בכל פעם שהתחלתי ללמוד אצל צוות מורים חדש ובמיוחד במעבר מיסודי לתיכון. כילדה שקטה, שלא מתבלטת ולוקח זמן להכיר אותה, הייתי מודאגת מאוד מזה שאצטרך להוכיח את עצמי מחדש ושיהיו לי מורים שלא יודעים שאני "ילדה טובה" ותלמידה חרוצה ושקדנית. אפקט פיגמליון למעשה מבסס את התחושה שלי שלילד קל יותר כשהמורים "לטובתו" ויודעים שהוא בעל הישגים.

כשמדברים על נבואה המגשימה את עצמה אפשר לדבר על נבואה חיובית או על נבואה שלילית. אפקט פיגמליון הוא נבואה שמתגשמת וגורמת להשפעה חיובית. כאשר התגשמות הנבואה גורמת להשפעה שלילית, מדובר בתופעה שנקראת אפקט הגולם.

 

אפקט פיגמליון – הניסוי של רוזנטל וג'ייקובסון

הדוגמה המפורסמת ביותר לאפקט פיגמליון היא הניסוי של רוזנטל וג'ייקובסון בו הם בחרו קבוצה של תלמידי בית ספר ואמרו למורים, שלא הכירו את התלמידים, שאלו התלמידים המבטיחים והמוכשרים ביותר. קבוצת התלמידים נבחרה ע"י החוקרים באופן אקראי ללא קשר לרמת האינטליגנציה שלהם ולהישגים הקודמים שלהם. בסוף השנה התלמידים האלו אכן היו התלמידים בעלי ההישגים הגבוהים ביותר.

כאשר מורה מצפה מתלמיד להצליח ומאמין בו, זה מגביר את המוטיבציה של התלמיד ומשפר את ההישגים שלו בלימודים. לחילופין, כאשר למורה יש ציפיות נמוכות מתלמיד בעל מעמד סוציו-אקונומי נמוך, הוא תורם לכישלון שלו.

ההשפעה של האפקט נשארת הרבה אחרי שהמורים האלו כבר לא מלווים את התלמידים. לכן אמונה של מבוגר ומחנך בילד היא דבר כל כך חשוב.

 

אפקט פיגמליון בא לידי ביטוי בכל תחום בחיינו. ארגונים משתמשים בו כדי להגביר את הפרודוקטיביות של העובדים, הוא נמצא בשימוש באימוני ספורטאים, בעולם שוק ההון (שימו לב מה קורה בבורסה כשיש ציפיה שחברה תיכשל) ובכל תחום שתוכלו להעלות בדעתכם.

 

כשמדברים על נבואה שמגשימה את עצמה, אפשר להתייחס לנבואות שהאדם כופה על עצמו ועל נבואות שאחרים כופים עליו.

 

כשדיברנו על המורים והתלמידים, התייחסנו למקרה השני.

רובנו מכירים את המקרה הראשון מהניסיון הפרטי שלנו: אם אנחנו חסרי ביטחון ובטוחים שניכשל, יש סיכוי גבוה שאכן ניכשל. זה לא קסם. זה הגיוני שאם נחשוב שממילא לא נצליח, לא נעשה את מירב המאמצים כדי להצליח.

מנגד, אם אנחנו מאמינים בעצמנו וביכולות שלנו וניגשים למשימה במרץ והתלהבות, נשקיע את כל המאמצים כדי להצליח והתוצאה תהיה טובה. זה המקור של הביטוי "מחשבה יוצרת מציאות". המחשבה לבדה לא מספיקה כמובן, אבל היא מדרבנת אותנו לפעול כדי להגשים את המציאות הרצויה. תוכלו לקרוא כאן עוד על יצירת מציאות במחשבה.

 

איך אפקט פיגמליון יעזור לנו בקריירה, כשכירים או עצמאים?

✔️ מודעות – כדי לנצל את הכוח של הנבואה המגשימה את עצמה לטובתנו אנחנו צריכים להיות מודעים לתופעה הזו. לכל אחד מאיתנו יש דפוסים שחוזרים על עצמם ומכשילים אותנו. חפשו את המקרים האלו ובידקו מה אתם עושים: מאמינים שתיכשלו, מדברים אל עצמכם באופן שלילי ופסימי וכו'. ברגע שתהיו מודעים לדפוסים האלו, תוכלו ללמוד להתגבר עליהם, לחשוב מחשבות חיוביות ולהגיד לעצמכם שאתם יודעים שתצליחו.

✔️ התמקדות – במקום להתמקד בחולשות שלכם, חישבו על היכולות והחוזקות שלכם ועל התכונות שבגללן תצליחו.

✔️ אל תייסרו עצמכם במקרה של כשלונות – הסיקו מסקנות ממה שקרה, לימדו ממה צריך להימנע בעתיד כדי לא לחזור על הטעות והביטו קדימה. מחשבות חוזרות על כשלונות העבר מעכבות אתכם וגורמות לדימוי עצמי שלילי.

✔️ השתמשו בשפה חיובית שתשפיע על מצב הרוח והגישה שלכם – את "לא יכול" החליפו ב"אתחיל ואעשה מאמץ". במקום למנות את מה שלא הספקתם היום, ציינו את כל המשימות שכן ביצעתם.

✔️ מנטור – היעזרו במנטור שמאמין בכם ומחזק את הבטחון שלכם.

 

השינוי בגישה דורש מאמץ ותירגול רב, אולם ככל שתתרגלו אותו יותר, כך הוא יהפוך לטבע שני עבורכם ולא תצטרכו להשקיע בו מאמץ גדול. הרווח שלכם יהיה עצום וישפיע לא רק על הקריירה אלא על איכות החיים שלכם באופן כללי.