26
- ספטמבר
2019
נכתב ע"י: admin
אנשי העולם החדש

רובוטים שמדברים איתנו באפליקציות, מכוניות ללא נהג, תוכנות עם אינטלגנציה מלאכותית, חנויות אינטרנטיות שמייתרות את הצורך לצאת מהבית, לבחור בגדים ולהיכנס לתא מדידה…

אנחנו נמצאים היום בעולם חדש של אינסוף הזדמנויות ואינסוף אתגרים. מי שיש לו יכולת להסתגל לשינויים, להעז ולהיות גמיש מחשבתית, יכול להמציא את עצמו שוב ושוב מחדש, להיחשף לעולמות מרתקים ולהגשים חלומות שאפילו לא ידע שהוא חולם. האינטרנט והקידמה הטכנולוגית כבר לא רק במרחק הושטת יד, אלא ממש חלק מאיתנו.

מיהם אנשי העולם החדש

העידן החדש הזה משנה את עולם הקריירה והתעסוקה. באמצע המאה הקודמת כל מה שאנשים רצו זו עבודה עם קביעות לעשרות שנים עד הפנסיה. מי דיבר אז על עבודה משמעותית ומימוש עצמי? המצב הזה השתנה בהדרגה בעשורים האחרונים. כל כתבה שתקראו על דור ה- Y, דור ה- Z ודור האלפא, תסביר שהיום אף אחד לא מצפה לקביעות וברור לכולם שאנחנו חיים בעולם של שינויים תכופים. יש משרות שנעלמות ויש משרות חדשות שבכלל לא העלינו בדעתנו שקיימות.

השינויים האלו דורשים מאיתנו יכולות חדשות. מי שסקרן ומעז – מרוויח. מי שלומד ומתעדכן כל הזמן יכול לעבור מתפקיד לתפקיד ומעיסוק לעיסוק, לעסוק בכמה תחומים בו זמנית, לשלב בין עבודה כשכיר לעסק עצמאי ולנדוד בעולם תוך כדי עבודה. אף אחד לא מבטיח לכם שהכל יצליח, אבל צריך לנסות ולהתנסות. להפיק את המקסימום מכל יום, ללמוד מה משמח אותנו ומה מעניק לנו סיפוק.

אם בעבר היתה הפרדה ברורה בין בית לעבודה, היום אף אחד מאיתנו לא מצפה שזה יקרה ואנחנו רק מדברים על איזון-בית-עבודה, כי ברור לנו שזה לא ריאלי. כל אחד יכול לקבוע לעצמו גבולות ולהחליט מתי הוא רוצה להתנתק, אבל זו לא חובה. היכולת להשתמש בבוטים (ראו פוסט קודם על צ'אט-בוטים), מקלה עלינו להישאר בקשר עם הלקוחות שלנו גם כשאנחנו לא עובדים.

מיתוג עצמי בעולם החדש

כדי להצליח עלינו לנהל את המותג שהוא אנחנו. להגדיר מי אנחנו, להכיר בייחודיות שלנו ובערך שיש רק לנו. הדברים האלו יאפשרו לנו יציבות תעסוקתית בעולם לא יציב.

כשהשתחררתי משירות בקבע ביחידת מחשבים בצה"ל, עבדתי באותו מקום במשך 20 שנה. הייתי בטוחה שאמשיך לעבוד שם עד הפנסיה. מאז שעזבתי את העבודה באותו מקום, הספקתי להיות עצמאית, לחזור להיות שכירה ולחזור להיות עצמאית. למדתי מיומנויות חדשות, התנסיתי בעבודה בסטארטאפ ונחשפתי לעולם היזמים וגיוסי הון, גיליתי חידושים טכנולוגים והכרתי הרבה אנשים מרתקים. במסע הזה הבנתי שהיום הנכס הכי מצליח שלי הוא לא עסק זה או אחר, אלא אני עצמי. למדתי להכיר ביכולות המגוונות שלי ולסמוך על עצמי שאני בעלת ערך ויכולה לעזור לאנשים אחרים. זה מה שמניע אותי ונותן משמעות לחיי.

למי שרוצה ללמוד עוד על העולם החדש, ממליצה על הבלוג וקבוצת אנשי העולם החדש של ליאור פרנקל המצויין.