אזור הנוחות
08
- נובמבר
2020
Posted By : admin
אזור הנוחות

החוויות הכי גדולות ונפלאות בחיים שלי היו כשיצאתי מאזור הנוחות שלי:

  • כשקפצתי ממטוס והפקדתי את חיי בידי מדריך הצניחה, אדם זר שלא הכרתי חצי שעה קודם.
  • כשנסעתי לבד בחורף לקוטב לצפות בזוהר הצפוני, למרות שאפילו הקור של ינואר בארץ הוא סבל עבורי.
  • כשהמצאתי את עצמי שוב ושוב מחדש, אחרי גיל 40, בתחומים חדשים בקריירה שעניינו והלהיבו אותי.

 

אזור הנוחות הוא המקום בו אנחנו מרגישים בטוחים, ללא סיכונים. החיים מלאים באתגרים ומהמורות, לכן זה טבעי שנרצה להפחית סיכונים ומאמץ ולהישאר באזור הנוחות. באזור הנוחות שלנו הסיכוי שניכשל קטן מאוד, כי אנחנו לא עושים דברים חדשים.

למה כל כך חשוב כן לצאת מאזור זה?

אם אנחנו רוצים להתפתח, להרגיש משמעותיים ולהגשים חלומות, אנחנו צריכים לצאת מאזור הנוחות. לא נשיג את כל הדברים האלו אם נמשיך לעשות מה שאנחנו עושים כל יום.

 

היציאה מאזור הנוחות היא כמו שריר שצריך לאמן. ככל שנעשה זאת יותר יהיה לנו קל יותר ומפחיד פחות. רוצים דוגמה: יש הרבה אנשים שסובלים מפחד קהל. אבל אלו שמעיזים ומדברים מול קהל לעיתים קרובות, יספרו לכם שגם אם הם עדיין חווים מתח ודפיקות לב לפני כל הרצאה, רמת הקושי יורדת ככל שהם עושים זאת יותר פעמים.

 

חוקר היצירתיות, הד"ר אייל דורון, מספר שכל 4 שנים הוא ומשפחתו עוברים דירה לעיר אחרת. המשפחה צריכה להתרגל לסביבה חדשה, הילדים עוברים בי"ס ומכירים חברים חדשים. עבור מישהו שגר 30 שנה באותו מקום, סיפור כזה יכול לעורר חלחלה ואפילו להיראות אכזרי כלפי הילדים שנתלשים כל 4 שנים מהסביבה המוכרת והחברים ונאלצים להתחיל מחדש. אבל יש חשיבה מאחורי דרך החיים הזו ויש הרבה יתרונות:

הילדים של אייל דורון יהיו מוכנים הרבה יותר טוב לעולם החדש. הם לא ירגישו אבודים בסיטואציה לא מוכרת ויסתגלו יותר טוב לשינויים. צריך להפנים: זה העולם בו אנו חיים. הקורונה רק האיצה את התהליך הזה, אבל הוא קרה גם בלעדיה. ככל שנהיה יותר סתגלניים ולא נפחד משינויים, כך יהיה לנו טוב יותר בחיים.

 

מה יעזור לנו לצאת מאזור הנוחות?

התחילו בדברים קטנים. במקום לקפוץ ממטוס, קחו שיעור סאפ או לכו לקיר טיפוס. לאט לאט העלו את דרגת האי נוחות.

על אף האמור במשפט הקודם, לפעמים אין טעם להתחיל בקטנה. במקום לעשות צעד קטן ועוד אחד למים הקרים, קיפצו ראש. יש מקרים שזו הדרך היחידה להתגבר על הפחד.

הזכירו לעצמכם למה אתם עושים את זה ומה תרוויחו מהיציאה מאזור הנוחות.

בחרו את האנשים שלצידכם. התרחקו מאלו שרק מדברים כל הזמן על הסיכונים במחשבה שהם שומרים עליכם. קחו לדרך את אלו שמבינים את הסיכונים, אבל תומכים ועוזרים לכם ביציאה מאזור הנוחות.

הכריזו על המטרות שלכם. ברגע שתאמרו את זה בקול, תהיו מחויבים למעשה ויהיה פחות סיכוי "שתשתפנו" ולא תעזו.

דמיינו מה הכי גרוע שיכול לקרות. ברוב המקרים, ברגע שתחשבו על זה תבינו שזה לא כל כך נורא ושמקסימום תחזרו לנקודת ההתחלה.